Modele aut

Jaki klej stosuje się w modelarstwie?

Jaki klej stosuje się w modelarstwie?

Modelarstwo jest bardzo ciekawą pasją, do której niezbędna jest ogromna cierpliwość i precyzja, ponieważ często ma się do czynienia z malutkimi elementami. Potrzebne jest ponadto pełne skupienie oraz dość duża przestrzeń do działania. Teoretycznie ostatnim i najprostszym elementem jest sklejanie poszczególnych części modelu, ale w praktyce nawet najmniejszy błąd w tym aspekcie może doprowadzić do zmarnowania godzin żmudnej pracy.

Klej UHU do zadań specjalnych

Do sklejania modelarstwa może sprawdzić się klej UHU, który występuje w krystalicznie czystej formie lub w sztyfcie. Produkt jest szybkoschnący, dlatego nadaje się do sklejania nawet najdrobniejszych elementów i naprawy różnych przedmiotów w domu. W aspekcie modelarstwa najważniejsze jest sprawienie, aby powstałe łączenia były niemal niezauważalne, co mogą zapewnić jedynie profesjonalne kleje. Do elementów plastikowych dedykuje się między innymi klej UHU z rozpuszczalnikiem w składzie, który prowadzi do częściowego stopienia wysmarowanych krawędzi. Tym samym uzyskuje się idealnie połączone części, a po wyschnięciu można jeszcze nieco oszlifować powstały element. Przed wyborem właściwego kleju modelarskiego, powinno się zapoznać z różnicami, jakimi wykazują się poszczególne rodzaje. Kupując produkt należy zwrócić uwagę na sposób aplikacji kleju oraz jego gęstość, potocznie tym mianem określa się lepkość substancji. Kiedyś wybierano specyficzne kleje modelarskie zamknięte w słoiczkach, do nakładania których służył specjalny pędzelek. Jednak największą wadą takiego rozwiązania było brak odpowiedniej precyzji przy aplikacji na elementy o niewielkich rozmiarach. Sprawdzały się natomiast przy większych powierzchniach, pod warunkiem, że nakładano odpowiednią ilość preparatu.

Rodzaje klejów modelarskich

Klej UHU to jedna z propozycji dla miłośników modelarstwa, może występować w postaci żelowej lub sztyfcie, skorzystanie z niego zapewni trwałe połączenie wszystkich elementów. Produkt można nakładać za pomocą wykałaczki lub szpilki, tylko wówczas minimalizowane jest ryzyko wycieku za dużej ilości. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji na modelu mogą pojawić się nieestetyczne pozostałości po kleju, który z uwagi na szybkość zasychania będzie trudno usunąć. Wybór kleju powinien być poparty doświadczeniem lub opiniami profesjonalistów w tym zakresie, by nie zrazić się na początku przygody z modelarstwem. W sprzedaży dostępne są tak zwane kleje penetrujące, które będą idealne dla osób początkujących, ponieważ wyróżnia je przede wszystkim łatwość aplikacji na wszelkie rodzaje powierzchni. Tym, co jest najciekawsze w tego rodzaju produktach to fakt, że elementy do złączenia smaruje się klejem od zewnątrz. Nie ma potrzeby martwić się o jego działanie w najmniejszych szczelinach, ponieważ przedostanie się do nich samoistnie. Dzięki temu, że szybko odparowuje ze sklejanej powierzchni, nie pozostawia żadnych nieestetycznych śladów. Dlatego poza uniwersalnym klejem UHU polecają się również te powyższe, zawsze można je stosować zamiennie.