Pozostałe

Dlaczego prawidłowa izolacja termiczna jest tak istotna?

Dlaczego prawidłowa izolacja termiczna jest tak istotna?

Należy zdawać sobie sprawę, że izolacja termiczna nie tylko pozwala uzyskać komfort cieplny, ale również zapobiega stratom energii. Ociepleniu poddawane są zatem nie tylko i wyłącznie elementy konstrukcyjne, ale również domowe instalacje. Należy koniecznie zaznaczyć, że izolacji termicznej będą wymagały szczególnie większe powierzchnie przez które będzie przenikać ciepło. Należy do nich koniecznie zaliczyć dach, przegrody zewnętrzne, fundamenty oraz podłogę na gruncie.

Dlaczego do izolacji termicznej warto wykorzystać styrodur?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że styrodur, czyli polistyren ekstrudowany (XPS) jest droższym rozwiązaniem w porównaniu do styropianu. Koniecznie trzeba podkreślić, że jego właściwości powodują, iż w pewnych miejscach będzie opcją niezastąpioną.

Styrodur na fundamenty, piwnice, cokoły

Styrodur charakteryzuje się odpornością na wodę, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Rekomendowane jest zatem stosowanie go przy ocieplaniu cokołów czy podziemnych części budynków. Twarde płyty XPS nie tylko zagwarantują ochronę przed ewentualną ucieczką ciepła, ale również stanowią osłonę warstwy hydroizolacyjnej.

Koniecznie należy podkreślić, że cokół przez to, że jest najniżej położoną nadziemną częścią ściany zewnętrznej jest bardzo narażony na działanie wody deszczowej, która odbija się np. od gruntu. Cokoły warto zatem ocieplić

Cokoły ociepla się płytami styroduru o wytrzymałości na ściskanie (przy 10-procentowym odkształceniu) wynoszącej 400-500 kPa. Najlepiej, gdy mają tłoczoną lub szorstką powierzchnię. Łatwiej będzie je otynkować. Takie same płyty znajdą też zastosowanie przy izolacji wieńców i nadproży, w ścianach jednowarstwowych.

Izolacja dachów, tarasów, balkonów

Należy mieć świadomość, że płyty ze styroduru wykorzystuje się do miejsc, gdzie istotne znaczenie odgrywają niezawodność oraz trwałość. Rekomendowane jest zatem ocieplanie nimi dachów płaskich. Omawiane produkty doskonale zdadzą egzamin, jako izolacje termiczne w dachach odwróconych. Hydrolizacja jest wtedy mocowana do stropu, z kolei płyty polistyrenowe osłaniają ją od góry. Następnie w zależności od przeznaczenia danego dachu układa się na nich, w zależności od przeznaczenia dachu, dociążającą warstwę żwiru, chodnik z płyt betonowych lub warstwę ziemi uprawnej, na której w przyszłości wyrosną rośliny dachowego ogrodu. Przez wymienione materiały przesiąkać będzie woda, i to aż do powierzchni ocieplenia. Polistyren XPS jest jednak na tyle wodoodporny, że nie wyrządzi mu to żadnej szkody.

Styrodur wykorzystuje się również do ocieplania dachów płaskich oraz tarasów i balkonów. Jest to również interesujący produkt do wykonywania ocieplenia dachów skośnych układanego na krokwiach, pod pokryciem. Stosuje się do tego płyty z krawędziami przystosowanymi do łączenia na wpust i wypust.

Artykuł powstał przy wsparciu ekspertów firmy Plexikord – https://plexikord.pl/ – dystrybutora tworzyw sztucznych dla przemysłu, budownictwa i reklamy, zajmującego się również usługami związanymi z ich obróbką.