Pozostałe

Poliuretan płyty – w jakim celu wykorzystuje się ten materiał?

Poliuretan płyty – w jakim celu wykorzystuje się ten materiał?

Obecnie do dyspozycji jest wiele rodzajów materiałów budowlanych i wykończeniowych. Można przebierać w systemach izolacyjnych, w zależności do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Na szczególną uwagę zasługują płyty poliuretanowe, które pozwalają uzyskać wysoką wydajność energetyczną i to bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Jeśli ktoś szuka materiału, który zapewnia najwyższy poziom izolacji cieplnej, to można mu śmiało polecić płyty z poliuretanu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, czym dokładnie się cechują i z czego wynika ich ogromna popularność.

Co warto wiedzieć o płytach poliuretanowych?

Płyty poliuretanowe są materiałem odznaczającym się nieprzeciętnymi walorami izolacyjnymi, przez co znalazły szerokie zastosowanie. Wynikają one przede wszystkim z rdzenia, którym jest pianka PIR. Można mówić o praktycznie niewielkim współczynniku przewodzenia ciepła. Płyty z poliuretanu są niezwykle lekkie, co stanowi kolejną zaletę. Warto po nie sięgać, jeśli chce się docieplić budynek. Sprawdzą się one dosłownie wszędzie, niezależnie od przeznaczenia obiektu. Płyty z poliuretanu są powszechnie używane w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i komercyjnym.

Do produkcji płyt poliuretanowych używa się wyprofilowanych blach, które pokrywa warstwą ochronną w postaci folii zabezpieczającej. Używa się także żywicy syntetycznej i utwardzacza w postaci izocyjanianu. W celu nadania płytom pożądanego kształtu i właściwej struktury sięga się po odpowiednie katalizatory i stabilizatory. Pianka PIR będąca rdzeniem płyt powstaje w wyniku wymieszania składników z powietrzem pod ciśnieniem. Pozwala to na zespolenie rdzenia z blachą, czyli uzyskanie jednolitego materiału. Na koniec nakłada się jeszcze okładzinę piankową, przycina płyty do konkretnych wymiarów. Sprawdza się także ich grubość i zespolenia styków. Trzeba jednak wiedzieć, że gotowy produkt nie nadaje się od razu do użycia, konieczne jest poddanie płyt sezonowaniu.

Czym wyróżniają się poliuretan płyty?

Płyty poliuretanowe są nienasiąkliwe, co oznacza, że nie chłoną wody. Z tego powodu idealnie nadają się do wykonania fundamentów i posadzek. Cechują się też odpornością na działanie rozpuszczalników. Ponadto są niepodatne na insekty. Do zalet płyt poliuretanowych zalicza się niepalność, brak problemów z wentylacją. Nie trzeba nawet martwić się o zniszczenie płyt przez gryzonie. Za pomocą tego rodzaju materiału możliwe staje się wyeliminowanie mostków termicznych. Świetnie nadaje się do wykonania izolacji nakrokwiowej. Płyty z poliuretanu mają szerokie zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynków. Pełnią funkcję izolacyjną w przypadku tarasów, dachów, stropów, fasad, balkonów, klatek schodowych. Można ich używać w przypadku ścian zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Sięga się po nie także podczas wznoszenia murów trójwarstwowych. Płyty poliuretanowe mogą mieć różny stopień elastyczności, w zależności od ich zastosowania. W przypadku użytku przemysłowego używa się sztywnych płyt, natomiast do produkcji produktów użytku codziennego typu meble wypoczynkowe sięga się po modele o największej elastyczności.