Pozostałe

Domowa opieka nad seniorem jako praca w Niemczech

Coraz więcej rodzin niemieckich seniorów decyduje się na opiekę domową dla swoich bliskich. W tym celu często zatrudniają opiekunki z Polski. Dzięki temu rozwiązaniu osoby starsze mogą pozostać w znanym otoczeniu i jednocześnie mieć zapewnioną profesjonalną opiekę. Tylko co to oznacza dla samej opiekunki?

Kto może pracować w niemieckiej opiece?

Mitem jest stwierdzenie, że każdy może pracować w opiece. Co prawda nie jest do tego potrzebne doświadczenie zawodowe, ale pracodawcy wymagają przede wszystkim pewnych cech charakteru. Kompetencje miękkie są więc ważniejsze od tego, czy wcześniej pracowałaś jako opiekunka w Niemczech, czy też nie. Osoba na takim stanowisku powinna wykazywać się empatią, cierpliwością, wyrozumiałością i asertywnością. Podopieczni bywają marudni, mają zły nastrój lub są niechętni do współpracy. Opiekunka powinna wiedzieć, jak sobie z takimi sytuacjami poradzić, a przy okazji nie dać się ponieść emocjom. Przydatne okazuje się doświadczenie w opiece nad kimś z rodziny – starszym lub chorym rodzicem czy dziadkiem.

Obowiązki pracownika opieki w Niemczech

Zadania opiekunki pracującej w Niemczech mogą być różne. Ich ostateczny zakres różni się w zależności od potrzeb danego podopiecznego i od oczekiwań jego rodziny. Może się zdarzyć, że senior będzie wymagał głównie Twojego towarzystwa. Innym razem natomiast potrzebna okaże się osoba, która potrafi się zająć leżącym podopiecznym. Często seniorzy mają problemy z poruszaniem się, więc opiekunka musi pomagać im w chodzeniu, wstawaniu i siadaniu. Do zadań opiekunki w Niemczech należy też aktywizacja osoby starszej, zapewnienie jej towarzystwa, asekurowanie w łazience czy toalecie, a także pomoc podczas ubierania i rozbierania się. Oprócz tego opiekunka zajmuje się domem. Chodzi tu przede wszystkim o podstawowe sprzątanie pomieszczeń, z których korzysta ona i senior. Jej obowiązkiem bywa też gotowanie i podawanie posiłków, zakupy, pranie czy prasowanie. Ostateczny zakres obowiązków ustalają obie strony – opiekunka i pracodawca, czasem przy pomocy firmy pośredniczącej. Co prawda każda rodzina podopiecznego ma pewne oczekiwania, którym opiekunka powinna sprostać. W niektórych kwestiach można się jednak dogadać.

Warunki zatrudnienia opiekunki w Niemczech

W Niemczech można legalnie zatrudniać polskie opiekunki seniora. W tym procesie dużą rolę odgrywa agencja, która pośredniczy między niemieckim pracodawcą a polskim pracownikiem. Na czym to polega? Agencja, taka jak na przykład Veritas, pomaga w ustaleniu warunków współpracy, odpowiada za terminowe przesyłanie wynagrodzenia i służy pomocą w razie napotkania jakichkolwiek problemów. Oferuje też zwrot kosztów dojazdu do miejsca pracy, dopilnowuje, by opiekunka w Niemczech miała bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. To do konsultanta możesz zwrócić się z pytaniem o rodzaj umowy. Najczęstszą formą jej zawierania jest delegowanie. Ma to swoje plusy – opiekunka jest wtedy objęta polskim ubezpieczeniem ZUS. Innym rodzajem współpracy jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli praca na niemieckich warunkach. W ten sposób zyskuje się prawo do niemieckiej emerytury. Która z umów jest lepsza? Trudno stwierdzić. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeśli masz jakieś wątpliwości, konsultant pomoże Ci je rozwiać.

Praca w opiece Niemcy nie jest prosta, ale daje dużo satysfakcji i może być źródłem spełnienia zawodowego. Masz szansę pomóc potrzebującej osobie i zyskać nagrodę w postaci wdzięczności za swój wysiłek. Opieka domowa ma też bardziej prywatny charakter niż praca wykonywana chociażby w domu opieki. Między podopiecznym a opiekunką tworzy się więź, a czasem i przyjaźń. Ona pozwala pokonać samotność i zniechęcenie.