Pozostałe

Wnętrza z klimatem vs. taśmy ledowe

Wnętrza z klimatem vs. taśmy ledowe

Oświetlenie led stało się powszechnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Diody zdominowały współczesny rynek oświetleniowy i zrewolucjonizowały go w bardzo mocnym stopniu. Podstawową różnicą jest fakt, że oświetlenie tego typu pozwala nam zaoszczędzić sporo energii, co w praktyce oznacza również znacznie mniejsze rachunki za prąd. Zaletą jest również żywotność żarówek ledowych, które mogą pracować nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin, czyli dziesiątki razy więcej niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Na tym jednak lista zalet się nie kończy. Diody nie bez powodu wypierają tradycyjne żarówki i halogeny. Dlaczego warto w nie zainwestować i czy w ogóle posiadają jakieś wady?

Wady i zalety ledowego oświetlenia 

Uważa się, że największą wadę oświetlenia ledowego jest cena żarówek. Za jedną zapłacimy kilka razy więcej niż w przypadku tradycyjnej żarówki. Trzeba mieć jednak świadomość, że ta znacznie większa inwestycja w dłuższej perspektywie i tak pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Ledy są długowieczne. Przeciętna żarówka może nam służyć nawet do kilkudziesięciu godzin. Dzięki niej zaoszczędzimy sporo pieniędzy na rachunkach i jednocześnie w jakimś stopniu odciążymy nasze środowisko. Warto również dodać, że oświetlenie ledowe podczas włączania nie wiąże się z większym poborem energii, co ma miejsce w przypadku innych żarówek i nie wymaga czasu nagrzewania. Tuż po włączeniu otrzymujemy maksymalną ilość światła. Te praktyczne zalety sprawiają, że coraz więcej ludzi decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Jednorazowa inwestycja pozwoli nam cieszyć się doskonałym źródłem światła przez lata i z troską o środowisko. Ledy sprawdzają się doskonale zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i garażach, wielkich zakładach pracy i pomieszczeniach biurowych.

Taśmy led. Jak urządzić klimatyczne wnętrze? 

Taśmy ledowe od kilku lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ tak naprawdę nie wymagają wielkiego nakładu finansowego, a zapewniają efekt doskonały w kwestii oświetleniowej. Mamy do dyspozycji wiele możliwości, aczkolwiek największym zainteresowaniem cieszą się taśmy o mocy 8,4W. Warto również pamiętać, ze do taśm można dokupić specjalny sterownik, za którego pośrednictwem będziemy mogli zdalnie decydować o kolorze światła i jego natężeniu. Taśma ledowa może być wspaniałym uzupełniającym źródłem światła, które wyczaruje odpowiedni nastrój lub podkreśli istotne elementy danego wnętrza. Warto pamiętać, że w celu uzyskania optymalnego efektu należy dopasowywać barwę światła do kolorów panujących we wnętrzu. Uważa się, że w pomieszczeniach, w których dominują ciepłe kolory lepiej sprawdzi się ciepła barwa. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych, w których motywem przewodnim są kolory stonowane i nieco chłodniejsze, znacznie lepszym pomysłem będą taśmy emitujące światło neutralne. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych preferencji. W niektórych wnętrzach przełamywanie ustalonych kanonów sprawdza się o wiele lepiej niż kurczowe trzymanie się reguł.